Do Violetta Live w Polsce pozostało...

Do Violetta Live w Polsce pozostało...

trwa inicjalizacja, prosze czekac...

30.03.2014

Przegląd sprzedaży płyt w Polsce

Przegląd sprzedaży płyt w Polsce
Branża muzyczna to jeden z najpotężniejszych odłamów sztuki, rządzony przez cyfry, będące wskaźnikiem popularności danego wykonawcy czy wydawnictwa. Jeśli chodzi o Violettę, to obecnie w sklepach znajdują się cztery soundtracki zawierające muzykę serialową.

Właśnie te płyty postanowiłam wziąć dziś pod lupę i określić ich popularność w Polsce względem Oficjalnej Listy Sprzedaży (OLiS).

Czym jest OLiS?
OLiS – istniejąca od 23 października 2000 Oficjalna Lista Sprzedaży Związku Producentów Audio Video (ZPAV).
Jest to lista najlepiej sprzedających się nośników muzycznych na polskim rynku wśród wydawców zrzeszonych w ZPAV, obejmująca 50 pozycji. Zestawienie to kompilowane jest na podstawie danych pochodzących z 233 punktów sprzedaży: 227 sklepów największych sieci handlowych w Polsce: EMPiK (121 sklepów), Real (53 sklepy), Media Markt (38 sklepów) i Saturn (15 sklepów), 2 największych polskich sklepów internetowych Merlin.pl i Rockserwis.pl oraz 4 sklepów detalicznych. Informacje gromadzi i kompiluje Instytut Pentor.
Tak więc zapraszam do postu.


Pierwsze wydawnictwo multimedialne związane z Violettą w Polsce, mianowicie soundtrack z pierwszego sezonu zawierający 14 utworów zadebiutował na rynku 7 lipca 2013 roku. Już pierwszego dnia sprzedaży znalazł się na 14 miejscu zestawienia, pokonując między innymi muzykę filmową z filmu "Wielki Gatsby" czy najnowszą płytę zespołu Enej. W pierwszym tygodniu płyta pokonała całe 10 miejsc i znalazła się na miejscu czwartym, aby nieco później wskoczyć na trzecie, ustępując miejsca na podium tylko płycie Dawida Podsiadło i Leonarda Cohena. Violetta lipiec zakończyła na miejscu czwartym. Można powiedzieć, że osiągnęła niebywały sukces, ponieważ ostatni raz w zestawieniu ukazała się 24 listopada na miejscu 29, co oznacza, że przez 21 tygodni płyta z muzyką z Violetty należała do jednej z 50 najlepiej sprzedających się płyt w kraju!

Trzecie najwyższe miejsce to sukces, zważywszy na to, że Violetta nie była aż tak popularna jak teraz w momencie, kiedy do sklepów trafiały pierwsze gadżety. 


Kolejna płyta, nazwana tym razem tytułem piosenki będącej motywem przewodnim drugiego sezonu - Hoy Somos Mas pojawiła się na rynku 15 października i natychmiast została empikowym bestsellerem. Płyta ta miała lepszy start niż jej poprzedniczka, ponieważ zadebiutowała na miejscu dwunastym. W kolejnych tygodniach zajmowała kolejno dziesiąte i czwarte miejsce, a w czwartym tygodniu sprzedaży (notowanie 4-11.11.2013) stanęła na najwyższym stopniu podium, będąc najchętniej kupowaną płytą w Polsce [klik]! Później niestety spadła na kolejno miejsca trzecie i piąte. Początkiem grudnia wskoczyła o oczko wyżej, znów na podium. Tak samo jak muzyka z pierwszego sezonu, Hoy Somos Mas osiągnęła sukces, ponieważ w pierwszej 50 utrzymuje się od 22 notowań, co oznacza, że tydzień temu przebiła swoją poprzedniczkę!Cantar es lo que soy to rozszerzona wersja pierwszej płyty, tym razem rozszerzona, bo zawierająca aż 24 utwory w tym Mi Perdicion, Tu foto de Verano. Pojawiła się na rynku 26 listopada i zadebiutowała na miejscu 12, tak samo jak Hoy Somos Mas [klik]. Późniejsze notowanie przyniosło miłą niespodziankę, ponieważ CELQS znalazła się na 5 miejscu, a HSM na 4 co dało dwa fioletowe wydawnictwa w pierwszej piątce [klik].Niestety, płyta ta nie osiągnęła takiego sukcesu jak poprzednie, ponieważ piąte miejsce było najwyższym, a wkrótce potem soundtrack zaczął stopniowo spadać w dół, zahaczając o takie miejsca jak: 8, 12, 20, 22, 24, 19. Obecnie, w 14 notowaniu od wydania płyty, Cantar el lo que soy znajduje się na 34 miejscu. 


Tutaj mamy najświeższą perełkę! Zapis koncertowy ze słynnej trasy En Vivo, zawierający 16 utworów (w tym 3 całkiem nowe) można kupować od 4 lutego 2014 roku. W pierwszym notowaniu po wydaniu, pobiliśmy absolutny rekord, jeśli chodzi o fioletowe płyty, ponieważ En Vivo znalazło się na miejscu 8! Później osiągnęło miejsce 7, aby w trzecim tygodniu znaleźć się o cztery oczka wyżej i wejść na podium. W czwartym tygodniu sprzedaży (tak samo jak Hoy Somos Mas), En Vivo zostało najczęściej kupowanym wydawnictwem w Polsce [klik]. A dziś, po siedmiu tygodniach sprzedaży znajduje się na miejscu 9. 

Nie jest to typowo fioletowa płyta, ale bardzo blisko z nią związana, dlatego bonusowo postanowiłam omówić też Universo:


"Universo" odtwórczyni Francesci - Lodoviki Comello zadebiutowało na polskim iTunes 13 marca 2014 roku, natomiast 18 marca 2014 roku trafiło do polskich sklepów, wywracając do góry nogami wszystkie rankingi sprzedaży. Zostało określone Bestsellerem na Empiku. Jeśli chodzi o nasz kraj, to w pierwszym tygodniu sprzedaży Universo wskoczyło na 12 pozycję w kraju pod względem ilości sprzedanych egzemplarzy w tygodniu obejmującym dni od 17.03 do 23.03, co pozwala sądzić, że późniejsze wyniki będą również bardzo obiecujące.

A Wy? Które płyty macie w domach, a które dopiero zamierzacie kupić? Jak je oceniacie pod względem okładki i ceny?

16 komentarzy:

 1. Ja mam z pierwszego idrugiego zesonu płyty :) nie będę kupować v&celqs byle że będzie sama celqs + od lodo dzis dostaną na urodziny ;) a jutro w empiku kupię in i krainę lodu na którą dobiero teraz mnie stać :DDD

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie mam tylko tej ekskluzywnej kolekcji a tak to mam wszystki :)
  Super post i zapraszam do mnie jesli ktos wpadnie to niech zostawi komentarz http://leonetta-od-nowa.blogspot.com/ bede wdzięczna

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja mam z 1 sezonku ♥

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja mam wszystkie plyty ;* Super post! ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja mam niestety tylką płytę z 1 sezonu Violetty. Po prostu niepotrzebne mi pozostałe płyty, bo muzyki słucham przez internet, głównie na yt, podczas pracowania przy komputerze, nie jestem zwolenniczką swobodnego słuchania muzyki z płyty.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja mam Universo i Hoy Somos Mas (:

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciągle próbuję wydębić na płytę z EnVivo xddd

  OdpowiedzUsuń
 8. Ale macie formę od piątku xdd ja mam universo, en vivo i pierwszą, nie wiem do drugiej jakoś nie miałam serca

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja mam z 1 i 2 sezonu i płytę en vivo ;-)

  OdpowiedzUsuń
 10. 1 sezon, ale z Francji z 24 piosenkami i Hoy Somos Mas na telefonie :-)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja mam Hoy somos mas i universo pod względem okładki: *.* a pod względem ceny to płyta jak płyta, chociaz z jakies 2-3 lata temu płyty kosztowały 36,99 wiec... O te pare lat cena wzrosła :/ ale ogólnie jestem strasznie zadowolona z zakupu <3

  OdpowiedzUsuń
 12. 1, 2 sezon i Universo delux <3

  OdpowiedzUsuń
 13. mam prawie wszystkie :D niedlugo bede miala universo i z en vivo i takim oto sposobem bede miala wszystkie :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Wszystkie ♥

  OdpowiedzUsuń