Do Violetta Live w Polsce pozostało...

Do Violetta Live w Polsce pozostało...

trwa inicjalizacja, prosze czekac...

29.05.2014

[Przegląd Państw] Hiszpania

[Przegląd Państw] Hiszpania


Dzisiaj czwartek więc pojawia się kolejny post, z cyklu postów o państwach, z których pochodzą poszczególni członkowie obsady Violetty. Jako kolejny punkt programu wybrałem Hiszpanię. Jest to wspaniały kraj, jeden z nielicznych w Europie, w których nadal utrzymuje się monarchia z wszystkimi zwyczajami i pięknymi obchodami. Jest to kraj pełen energii i życia. Hiszpanie kochają wino, taniec, śpiew i dobrą zabawę. Mam nadzieję, że pozwolę Wam się chociaż trochę zbliżyć do tego wspaniałego miejsca. 
Z Hiszpanii wywodzą się Diego Dominiquez (Diego), Alba Rico Navarro (Naty), Lucia Gil (Lena) oraz Pablo Espinosa (Tomas). W Hiszpanii, a dokładniej w Madrycie odbywały się także zdjęcia do drugiego sezonu Violetty. Odcinki nagrane tam mogliśmy oglądać nie dawno na ekranach naszych telewizorów. Były to odcinki od 72 do 76. W Barcelonie, innym mieście Hiszpanii, odbyły się także zdjęcia do trzeciego sezonu. Nie wiemy jeszcze ile odcinków tam nagrano, ale mogę dać sobie rękę uciąć, że będą równie imponujące, co te z Madrytu.

Parę słów ogółemHiszpania położona jest w Południowej Europie, na Półwyspie Iberyjskim. Poza zwartym obszarem kraju, do Hiszpanii należą Baleary na Morzu Śródziemnym, Wyspy Kanaryjskie na Oceanie Atlantyckim oraz dwie posiadłości w Afryce Północnej. Jest największym z trzech państw położonym na tym półwyspie. Powierzchnia Hiszpanii wynosi około 505 milionów kilometrów kwadratowych. Graniczy z Portugalią, Francją, Andorą, a także poprzez Gibraltar z Wielką Brytanią. W Hiszpanii mieszka nieco ponad 45 milinów osób. Od 1986 roku Hiszpania należy do Unii Europejskiej. Walutą jest euro.  Krótka historiaHiszpanią od wielu wieków przed naszą erą interesowały się przeróżne ludy, np. Grecy, Rzymianie. W VIII wieku n.e. Hiszpanię podbili Arabowie. Po wyparciu ich z Półwyspu Iberyjskiego, Hiszpanią zaczęły rządzić różne europejskie dynastie. W XV i XVI wieku znaczenie tego kraju wzrosło ogromnie, w wyniku podbojów kolonialnych Ameryki Południowej i Środkowej. W następnych wiekach po zmniejszeniu dochodów z kolonii w Hiszpanii nastąpił kryzys. W okresie wojen napoleońskich Hiszpania przegrała starcie z Francją i została włączona w szereg państw pod panowaniem Bonaparte. Następnie kolejne dziesięciolecia kryzysu.  Na początku XX wieku w Hiszpanii rządziło kilku dyktatorów. W wyniku czego kraj ogarnęła wojna domowa, po zakończeniu której władzę przejęli nacjonaliści. Po śmierci ostatniego dyktatora ponownie wprowadzono monarchię, a krół ustanowił demokratyczne reformy. 


Geografia i klimatW rzeźbie Hiszpanii przeważają wyżyny i góry. Do najwyższych gór należą Pireneje, Góry Kastylijskie, Iberyjskie oraz Kantabryjskie. Wybrzeża Hiszpanii są w dużej mierze łagodne i piaszczyste, co w połączeniu z dogodnym klimatem wpływa świetnie na atrakcyjność turystyczną kraju. Hiszpania leży w zasięgu klimatu podzwrotnikowego zwanego klimatem śródziemnomorskim. Lato w tym kraju jest gorące na wybrzeżach  (ok. 25 - 30°C) oraz upalnymi w głębi lądu (ponad 30°C). Zimą cieplej jest na wybrzeżach (10-15°C), a w głębi kraju temperatury dochodzą do 0°C. Największymi rzekami Hiszpanii są Tag, Duero oraz Ebro. 


Ustrój, podział administracyjny i językHiszpania jest dziedziczną monarchią parlamentarną. Królem jest Jan Karol (hiszp. Juan Carlos). Jest najważniejszą osobą w państwie, jednak nie sprawuje większej władzy ustawodawczej czy wykonawczej. Hiszpania dzieli się na 17 wspólnot autonomicznych (u nas są to województwa). Do największych z nich należą Andaluzja, Kastylia i Leon, Kastylia-La Mancha. do największych miast należą: Madryt, Barcelona, Walencja, Bilbao, Sewilla, Saragossa.  W Hiszpanii językiem urzędowym jest język kastylijski (zwany potocznie językiem hiszpańskim), oraz języki lokalne: kataloński, baskijski i galisyjski. 
LudnośćHiszpanię zamieszkuje ponad 45 milinów osób. Gęstość zaludnienia wynosi około 90 osób na kilometr kwadratowy. Ludność nie jest rozmieszczona równomiernie. Najwięcej osób żyje w Madrycie i jego okolicach, oraz dużych miastach. Jedynie 88% mieszkańców Hiszpanii to rodowici Iberyjczycy. Resztę stanowią mieszkańcy innych państw, którzy wyemigrowali ze swoich domów. Do najliczniejszych imigrantów w Hiszpanii należą: Rumuni, Marokańczycy, Boliwijczycy, Chińczycy, Brytyjczycy, Francuzi, Portugalczycy. 

Mentalność Jako państwo leżące na południu, w ciepłym klimacie śródziemnomorskim charakteryzuje się południowym temperamentem mieszkańców (podobnym jak u Włochów czy Greków) oraz bardzo specyficznym podejściem do życia. Hiszpanie znani są z tego, że wszystko odkładają "na jutro". Są zawsze pogodni, weseli i chętni do żartów. Cechuje ich wyjątkowa spontaniczność, a z kolei czują bardzo duże przywiązanie do swoich poglądów czy pochodzenia. Mentalność Hiszpanów jest specyficzna. Są oni powolni, nigdy się nie spieszą i żyją tylko chwila. Nie mają dzięki temu problemów, gdyż wszystko da się rozwiązać jutro. Żywiołowe charaktery skłaniają ich do ciągłej gestykulacji. Każdy Hiszpan "mówi" przy pomocy rąk. Na powitanie nie podaje się dłoni tylko całuje w oba policzki, nawet osoby obce.
Zwyczaje, jedzenie, muzykaHiszpanie żyją Corridą. Jest to temat wciąż dyskutowany i kontrowersyjny. Corrida posiada tyluż zwolenników co przeciwników, zwłaszcza wśród miłośników praw zwierząt. Tradycjonaliści jednak nadal dopingują walki na arenie jako przejaw tradycji i prawdziwego męstwa. Typowe dla nich jest również jedzenie w restauracjach, knajpach i barach. Jest ich w Hiszpanii mnóstwo, a miejscowi spożywają w nich wszystkie posiłki w ciągu dnia. Niezwykle charakterystyczne dla tego kraju są też dźwięki muzyki. W wyniku naleciałości kultur arabskich i cygańskich powstały bardzo charakterystyczne gatunki utworów a zwłaszcza tańce właściwe dla róznych regionów kraju. Najbardziej typowe dla Hiszpanii, to Flamenco Pasodoble


Mam nadzieję, że dzisiejszy post o Hiszpanii się wam spodobał.  Ja osobiście odwiedziłem ten kraj dwa lata temu i było naprawdę ciekawie. Zwłaszcza te zabawy, muzyka i mentalność. A Wam podobało się ? Co Was najbardziej zaciekawiło ? 

15 komentarzy:

 1. Piękne państwo <3
  Dieletta <3

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo mi się spodobał ten post.
  Chciałabym zwiedzić Hiszpanię.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny post ♥ kocham hiszpanie ♥♥

  OdpowiedzUsuń
 4. super!!!
  chciałabym zwiedzić Hiszpanię i spotkać jakiegoś ładnego Hiszpana <3

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie czytałam tego posta ,ponieważ ostatnio na geografii miałam o Hiszpanii :)

  OdpowiedzUsuń
 6. czytam i czytam i aż żal za przeproszeniem dupke ściska ponieważ wczoraj o godz 20.00 moi przyjaciele wyjechali do słonecznej Hiszpani [na Grand Canarie czy jakoś tam xD] i pewnie jadą już jadą :)
  a post udany :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak tylko przeczytałam tytuł posta juz wiedziałam kto pisał posta nasz świetny kochany Matt <3
  Postarałeś się, nie ma co gadać
  Czekam na dalsze posty z serii przeglądu państw ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Hiszpania jest jednym z tych krajów do których chce pojechać od dziecka!
  Ten gest całowania w policzek na powitanie widać w w tych wszystkich meksykańskich telenowelach gdzie wszyscy tak robią xD

  OdpowiedzUsuń
 9. Chciałabym tam pojechać. Nakupiłabym se Violettowych rzeczy, o tak :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Na tym 3 zdjęci Alby i Diego.... xD Diego ściska jej cycka ;P

  OdpowiedzUsuń
 11. A jakie będzie kolejne państwo? Włochy? Proszę ;-)

  OdpowiedzUsuń
 12. jak zalożyć bloga?
  Chciałabym mieć :)

  OdpowiedzUsuń