Do Violetta Live w Polsce pozostało...

Do Violetta Live w Polsce pozostało...

trwa inicjalizacja, prosze czekac...

12.04.2014

Geneza wszystkich piosenek z Violetty

Geneza wszystkich piosenek. Część 1Ostatnio przeglądając nasze starsze posty zauważyłam pewien drobiazg - obecnie stawiamy bardziej na informacyjny charakter niż utylitaryzm. Postawiłam więc wrzucić post informacyjny acz w innym sensie - edukujący naszych nowszych Vilovers, którzy nie mieli tej przyjemności zobaczyć pierwszego sezonu. Tak więc w tym poście znajdziecie omówienie części piosenek, a dokładniej - w jaki sposób pod kątem fabuły zjawiły się w serialu.


Muzyka jest szalenie ważną, jeśli nie najważniejszą częścią Violetty, to ich znaczenie i brzmienie uwodzą masy fanów. Pierwszy sezon był bardzo ścisły pod tym względem - niemal każda z udzielnych piosenek została skomponowana przez bohaterów. Teraz, w drugim sezonie, między nowymi piosenkami te starsze bardzo licznie powracają, czasem w innych wersjach. Myślę, że warto być zorientowanym, co i jak ;)Z początku planowałam zrobić jeden, spójny post, kiedy jednak uświadomiłam sobie, że to blisko 50 utworów, zdębiałam ;p Poza tym dodałam nieco multimediów, z tym co już jest przy tych piosenkach zapewne będzie 'zamulać' nie jeden starszy komputer. Toteż ograniczyłam zapędy i podzieliłam to na części.
Na początek trochę dzieł z początków Violetty ;)


"Destinada a brillar" - Przeznaczona, aby błyszczeć 
Śmiało można ją nazwać hymnem osobistym Ludmiły - całość traktuje o sięganiu po to, czego się pragnie, nie stawianiu sobie granic przez wątpliwości. Poznajemy jej treść w momencie, kiedy już jest stworzona - w pierwszym odcinku serialu, podczas nieformalnego pojedynku Camili i Ludmiły. Słowa to w całości dzieło Ludmiły, muzykę skomponował León, wówczas chłopak Ludmiły. 
Warto nadmienić, że piosenka została wykorzystana jako etap kastingowy w konkursie Talenty21, dzięki któremu bohaterowie serialu stali się sławni [klik podsumowanie Talenty21]. Zaproponował ją y-mixowi Gregorio, wówczas dyrektor Studio, fan talentu Ludmiły i zwolennik tej piosenki jako hymnu Studio.
"En mi mundo" - W moim świecie
To oczywiście piosenka będąca czołówką naszego serialu w przynajmniej 160 odcinkach pierwszego i drugiego sezonu. Ma dla Violetty szczególne znaczenie - nie tylko dlatego, że wyraża jej rozpoczęcie prawdziwego życia, jakiego zawsze chciała. Melodia bowiem opiera się bezpośrednio na tej z pozytywki, jedynej wówczas dostępnej pamiątki po zmarłej matce, melodii z kołysanki, którą śpiewała jej mama - ostatniego tak wyraźnego wspomnienia z nią. Do obecnej, ożywczej wersji ścieżki dźwiękowej przyczynił się Maxi. Violetta dopisała słowa, aby przedstawić piosenkę podczas kastingu do Studio21 (dawna nazwa szkoły). Linię melodyczną delikatnie zmodyfikował Federico podczas zaprzyjaźniania się z Violettą, a w drugim sezonie Violetta ułożyła także słowa wersji angielskiej. 
"Algo suena en mi" - Coś brzmi we mnie
Piosenkę poznajemy w tym samym momencie co Destinada a brillar - to była karta Camili w pojedynku z Lu. Muzykę skomponował Maximiliano, słowa można powiedzieć wyskoczyły z ust rudowłosej. Piosenka była szczególnie uwielbiona w okresie, kiedy Gregorio rządził w Studio, stanowiła taki hymn przyjaźni i jedności.
"Juntos somos mas"- Razem jest nas więcej, Razem możemy więcej
To idealnie wyważony mix Algo suena en mi i Destinada a brillar. Jej źródłem było zadanie Pablo, aby ekipy Lu i Maxiego przedstawiły wspólną piosenkę i choreografię, jako że chciał je pogodzić grupy znajdujące się w zażartym konflikcie. Wówczas po dłuższej dyskusji wszyscy uczestnicy z zadania, z czasem także oporna Ludmiła, doszli do wniosku, że najlepiej zmiksować posiadany materiał. Przedstawienie odbyło się w 5odc pierwszego sezonu, na którym zjawił się także Rafa Palmer - dawny uczeń szkoły i wielka gwiazda rocka."Voy por ti" - Idę przez Ciebie
To dzieło Leóna, powstałe na potrzeby zadania, a konkretniej duetu z Violettą, choć możemy przypuszczać, że już wcześniej zaczął je komponować z myślą o tej dziewczynie ;) Ponieważ wówczas już był w niej zakochany, zaczął się z nią przyjaźnić, Viola natomiast wciąż myślała o Tomasie. Czujemy to także w treści piosenki, "I w naszej historii wszystko jest na opak", "Spójrz na mnie, powiedz kto jest najlepszy", "Ja Cię widzę, ale ty nie widzisz". W treści czuje się nieodwzajemnioną miłość, a z drugiej strony przekonanie, że w końcu ta druga strona przejrzy na oczy i podejmie właściwy wybór, rozumiejąc, co naprawdę czuje, taki wyraz mają te słowa. 
Piosenka została wykorzystana podczas przedstawienia w teatrze, choć ostatecznie nie wiadomo, czy doszła do skutku, ponieważ nie widzieliśmy jej na ekranie w 40 odcinku przed załamaniem się rampy po występie Vilu z "Te creo", za to na pewno często pojawiała się na próbach.
Mieliśmy do czynienia z trzema wersjami - na pianinie, elektroniczny podkład i w drugim sezonie - akustyczna (60odc).
"Ahi estare" - Będę tam
Można powiedzieć, że w koncepcji serialu pojawiła się znikąd - ot, nagle po prostu pojawiła się w uczniowskim repertuarze. Pochodzi ona z serialu latynoskiego Disneya - Cuando toca la campana - w którym udział brała część z obecnej obsady Violetty. Z Ahi estare po raz pierwszy mieliśmy do czynienia, kiedy w zadaniu duetów Ludmiła miała wystąpić z Tomasem, upodobawszy sobie ten utwór. Po wymianie par zaśpiewała ją z Maxim. Poza Maxim, Lu i Tomasem wykonał ją goszczący w Studio chłopiec o słuchu absolutnym, mistrz San Brano i León i Ludmiła, na samą końcówkę pierwszego sezonu. 
"Entre tu y yo" - Między Tobą a mną
Ten utwór to od A do Z wyrażenie stanu wewnętrznego zakochanego w Violettcie Tomasa, który utożsamiał uczucie między nimi z muzyką. Mówi właśnie o więzi, o miłości zawartej między wersami piosenek i w melodiach, jest lekka, beztroska. Tomas skomponował ją i przedstawił podczas swojego kastingu na ucznia Studio.
Podobnie zrobił Marco, można powiedzieć, że po odejściu Tomasa Entre tu y yo z Tomasetty automatycznie przeszło na Marcescę, czyli Fran i Marco. Innym, który także uwielbiał tę piosenkę, jest starszy brat Francesci - Luca, który nagle upodobał sobie karierę piosenkarza.
"Te creo" - Wierzę Ci
Te creo to jedno z pierwszych dzieł objawionych nam przez twórców serialu dzieł. Mogliśmy je usłyszeć już w pierwszych odcinkach, we fragmentach, Violetta zaczęła ją komponować po poznaniu Tomasa. Uczucie, powstałe dosłownie w dwie sekundy, tak nagłe i świeże - trzymana pod kloszem Vilu nie mogła widywać się z chłopcami - wpłynęło na nią tak silnie, że zainspirowało do stworzenia utworu. Cała treść wyraża fakt, że to jej pierwsze kroki w materii randkowania czy w ogóle stosunków chłopak-dziewczyna. "I kiedy jesteś blisko, nie wiem co dalej robić", "Znalazłam odpowiedź na moją samotność", "Nie wiem co się ze mną dzieje, nie wiem, czy to normalne". 
Inną wersją jest włoskie Ti credo Francesci, wykon dla Brodueya, z którym chciała być. W drugim sezonie staje się także ponieką pieśnią uczucia Federico

Macie jakieś uwagi, co mogłabym pisać w opisach? Lub ulubioną wersję czy wykonawców piosenek, które podałam w tej części? :)


25 komentarzy:

 1. Świetny post, a piosenki zawsze będą u mnie w pamieci :D

  Ja nic do posta nie mam :D Aha - i byłam nieco zaskoczona piosenką JUNTOS SOMOS MAS - przez tyle miesięcy nawet nie skapnęłam sie że to mix 2 pisoenek xdd
  A! To dlatego mi się to zawsze myliło! :D


  + Chyba pierwsza, ale to nie istotne :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie ja też. Nigdy się nie skapłam że
   Algo Suena en mi + Destinada a Brillar = Juntos somos mas
   Dopiero niedawno się dowiedziałam :D

   Usuń
 2. Post świetny, widac dobrze pojmujesz utylitarnosc :d widac, ze human, siostro humanistko! ;p Bardzo przydatny dla kogoś, kto nie widział pierwszego sezonu.

  I wersja Federico i Violetty, mmm *v*

  OdpowiedzUsuń
 3. Kto to jest ta czarna w algo suena en mi?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. fran (chyba) już nie pamiętam

   Usuń
  2. To była Camila w wersji emo ;) wówczas miała codziennie inny styl, codziennie próbowała innego

   Usuń
 4. Wow *.* BOSKIE :D CZekam na Podemos :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Piosenki, piosenki, piosenki <3 Dobrze, że wpadłaś na taki pomysł, aby opisać genezy tych utworów XD Czekam z niecierpliwością jak opiszesz "Podemos" albo "Nuestro Camino" :3

  OdpowiedzUsuń
 6. A voy por to to nie czasem idę po ciebie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Por ti moja baza słownikowa i PONS mówią że to znaczy przez ciebie. Por la calle to np przez ulicę, więc sądzę że to raczej 'przez' :)

   Usuń
  2. http://www.tekstowo.pl/piosenka,jorge_blanco,voy_por_ti.html ?

   Usuń
 7. "Inną wersją jest włoskie Ti credo wykon dla Brodueya, z którym chciała być." Powinno być jeszcze, że śpiewała je Franceska :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zjadłam Francescę :c dzięki za uwagę ;pp

   Usuń
  2. I pomyliłaś jeszcze Brodueya z Marco..

   Usuń
 8. Habla si puedes. O miłości do Leona i Tomasa uwielniam tą piosenkę nawet w wykonaniu rokowym *-*

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie jest przypadkiem błąd - nie powinno być "U-mix" zamiast "Y-mix"?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma błędu pisze się Y-mix

   Usuń
  2. wydaje mi się, że anonim powyżej ma rację. Nie jestem pewna ale chyba jest "U-mix" a nie "Y-mix", bo zawsze w odcinkach na np. przedmiotach z U-mix'u widać literę "U" ;) ale nie pamiętam tego dokładnie, więc możliwe, że się mylę ;)

   Usuń
 10. Szkoda , ze nie było o "Habla si puedes " Ale post świetny ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. A Voy Por Ti to nie Idę po ciebie?

  OdpowiedzUsuń
 12. A i moglibyście dopisać jeszcze Te esperare;D Moja ulubiona piosenka z pierwszego sezonu..;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie ma Veo veo i Junto a ti :-(

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie, "Idę przez Ciebie", a "Idę po Ciebie" :) Mój kuzyn to Hiszpan i on mi tak powiedział :)

  OdpowiedzUsuń