Do Violetta Live w Polsce pozostało...

Do Violetta Live w Polsce pozostało...

trwa inicjalizacja, prosze czekac...

13.02.2014

[Aktorzy] Zwyczaje Walentynkowe w ojczyznach aktorów

[Aktorzy] Zwyczaje Walentynkowe w ojczyznach aktorów
Jak wszyscy wiemy, jutro, 14 lutego wypada dzień miłości, rocznica stracenia św. Walentego z Terni, dzień, w który obdarowujemy się serduszkami, czekoladkami, kwiatami, czy jakimiś innymi drobnymi upominkami. Obdarowujemy nimi osoby, które są dla nas ważne, na których nam zależy, często nie są to tylko nasze "drugie połówki", ale także przyjaciele, czy rodzina.
Na pewno wielu z was ciekawiło jak te święto obchodzi się w krajach, skąd pochodzą nasi aktorzy (Włochy - Lodovica i Rugg, Hiszpania - Alba i Diego, Argentyna - m. in. Tini i Mechi oraz Meksyk - Xabiani i Jorge), dlatego postanowiłam podzielić się z wami moją małą wiedzą, część, którą już miałam, a część zdobytą dzięki internetowi, w tym naprawdę wiele ciekawych stron, dzięki forum językowym, które znajdywałam i wikipedii w różnych językach.Uprasza się o nie kopiowanie niżej napisanej treści. :)

Legenda:
Święty Walenty z wykształcenia był lekarzem, jednak z powołania duchownym. Według legend żył on w Terni, dzisiejszej włoskiej Umbrii w III wieku w Cesarstwie Rzymskim, za panowania Klaudiusza II Gockiego. 
Cesarz ten stwierdził, że najlepszymi żołnierzami są ludzie, którzy nie posiadają rodziny, więc za namową swoich doradców wydał powszechne rozporządzenie, zabraniające młodym mężczyznom w wieku 18-37 lat wchodzić w związki małżeńskie. Biskup Walenty złamał ten zakaz i błogosławił śluby młodych legionistów. Został za to wtrącony do więzienia, gdzie zakochał się w niewidomej córce strażnika. Mówione jest, że pod wpływem tej miłości dziewczyna odzyskała wzrok. Doprowadziło to do nawrócenia się całej rodziny. Gdy dowiedział się o tym cesarz, kazał najpierw bić maczugami, a potem zabić Walentego. W przeddzień egzekucji Walenty napisał list do swojej ukochanej, który podpisał: „Od Twojego Walentego”. Egzekucję wykonano 14 lutego 269 roku.
Więc przychodzi pora na zwyczaje...

San Valentino (festa)
We Włoszech w Walentynki wszędzie dominuje kolor czerwony. Nie jest tam ważne, jaki prezent wręczymy, ważne by był, w którymś z odcieni miłości oraz by był podarowany ze szczerego serca. Tego dnia każdy cieszy się po uszy! Włosi wierzą także, że pierwszy mężczyzna jakiego kobieta ujrzy 14 lutego, w dzień Świętego Walentego ten zostanie jej mężem w ciągu roku. Oczywiście, nie są oni głupi i nie są w stanie uwierzyć, że każdy z tych facetów akurat wyjdzie za tą kobietę (przecież mogą zobaczyć żonatego, albo dwie jednego!), dlatego ułatwiając sobie wiarę niektórzy twierdzą, że przyszły mąż nie musi być tym mężczyzną, ale z pewnością w takim typie. Podobnież 14 lutego od rana wiele kobiet stoi w oknach swoich domów... Włosi uważali kiedyś Walentynki za święto, które przywędrowało z USA (choć to u nich przecież kiedyś żył Walenty!), sami obdarowywali wtedy prezentami przyjaciół, rodzine, a dzień nazywali dniem święta zakochanych, ale teraz traktują Walentynki bardziej jako czas do wyrażania swojej miłości ukochanemu. Pary zwykle chodzą na kolację do pizzerii. Istnieje tam silna tradycja wymieniania się prezentami takimi jak róża, perfumy, czy czekoladki, w zależności od wieku i gustu osoby, którą obdarowujemy. Innym bardzo popularnym tam prezentem jest Baci Perugina, czyli małe orzechy laskowe w czekoladzie, zawierające karteczkę z romantycznym i poetyckim cytatem w czterech językach. We włoskim mieście Umbria, gdzie kiedyś, wedle legend żył św. Walenty w ten dzień ludzie zwolnieni są z pracy (jest to jedyne takie miejsce na świecie), a młode pary przyjeżdżają do miasta, gdzie w miejscowej katedrze przy grobie Walentego, ślubują iż do końca roku wezmą ślub. Przed Walentynkami odbywa się tam (Umbria) Święto Zaręczyn, ma ono miejsce w ostatnią niedzielę przed świętem zakochanych.
Perche è il giorno di Valentine io ti auguro che la tua vita sarà piena di amore che tu saprai che esiste la persona che ti pensa caldo! bacioni! - Ponieważ są Walentynki życzę ci, aby twoje życie było pełne miłości i abyś wiedział/a, że jest ktoś, kto myśli o tobie ciepło. Buziaki! (pożyczyłam z pewnego forum, bardzo dziękuję :p)
San Valentino felice. - Szczęśliwych Walentynek.

Día de San Valentín (España)
W Hiszpanii Walentynki zaczęto świętować od połowy XX wieku, w celu zachęcenia do zakupu prezentów. Jest on obchodzony 14 lutego i nie jest w żadnym stopniu nadzwyczajny, chociaż gdzieś czytałam, że daje się wtedy kobietom lodówki, ale oczywiście były to złe informacje. XD Jest to zupełne przeciwieństwo Włochów i Polski, ponieważ Hiszpanie w większości nie uznają tego święta, dają sobie podarunki takie jak róże, jednak w Katalonii to 23 kwietnia robi się prawdziwy "miłosny nastrój", dzień ten nazywa się "La diada de San Jordi".
Feliz Día de San Valentín. - Szczęśliwych Walentynek.
En este día quiero desearte para viviste con el amor! - W tym dniu pragnę życzyć ci, abyś żył z miłością.


Día de los enamorados
W Argentynie dzień ten nazywa się dniem zakochanych i obowiązuje on pary. Nie wysyła się wtedy walentynek, czy serc, uważane jest to za coś sprowadzonego z Angli. Nie jest to także jedyny dzień powiązany z miłością, który odbywa się w walentynki (tydzień poprzedzający "Día del Amigo", który odbywa się 20 lipca świętuje się "La semana de la Dulzura", czyli tydzień słodkości. Wtedy to podarowuje się sobie czekoladki i pocałunki). Tak to Walentynki nie odbiegają bardziej od naszych, obdarowują siebie kwiatami i innymi symbolami miłości do swojej wybranki i nie ma w nich nic ciekawego, ani niezwykłego.
Feliz Día de los enamorados - Szczęśliwego dnia zakochanych
En este día quiero desearte para viviste con el amor! - W tym dniu pragnę życzyć ci, abyś żył z miłością.Día de San Valentín (México)
Szczególną, piękną tradycją jaka występuje w Meksyku jest śpiewanie serenad pod oknem ukochanej, często wynajmuje się tam grupę mariachi. W ten dzień Meksykanie wyrażają miłość, nie tylko do swoich drugich połówek, ale także do przyjaciół i rodziny (jak też w Polsce). Przygotowania do Walentynek zaczynają się tuż po Bożym Narodzeniu! Na ten dzień w całym kraju robi się niezwykle kolorowo, kolorem, który dominuje jest oczywiście czerwony. Na ulicach można kupić balony w kształcie serc, kartki, bukiety i dekoracje z kwiatów, przeważnie z róż, które stały się tam symbolem tego dnia. Niektórzy wyprawiają przyjęcia, na które zapraszają bliskich, aby wspólnie obchodzić tę święto.
Feliz Día de San Valentín. - Szczęśliwych Walentynek.
En este día quiero desearte para viviste con el amor! - W tym dniu pragnę życzyć ci, abyś żył z miłością.

Wyżej wymienione życzenia możecie wysłać potem do aktorów. =)
Do napisania posta korzystałam z internetu, wiedzy własnej, znajomości języka angielskiego i hiszpańskiego oraz podstawowej włoskiego.

A wy, jak obchodzicie Walentynki i, czy w ogóle to robicie? Co myślicie o zwyczajach, które panują w krajach aktorów? Oraz co uważacie o poście? Był ciekawy? Dowiedzieliście się czegoś nowego? Mam nadzieję, że się spodobał! :)

6 komentarzy:

 1. PIERWSZA zaraz dodam normalnyy komentarz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasem fajnie dowiedzieć się o innych krajach osobiście bardzo mi się spodobały te tradycje

   Usuń
 2. Fajnie ;) Lubię walentynki, chociaż zawsze mam mały płomyczek nadziei, że może...

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja walentynek nie obchodzę. ;_; Walę w tynki ;p

  OdpowiedzUsuń
 4. Mi sie najbardziej z tego podobają walentynki we Włoszech i Meksyku :D <3

  OdpowiedzUsuń