Do Violetta Live w Polsce pozostało...

Do Violetta Live w Polsce pozostało...

trwa inicjalizacja, prosze czekac...

22.05.2014

[Przegląd państw] Argentyna

[Przegląd państw] Argentyna



Jak obiecałem, tak też dotrzymuję słowa i dzisiaj przedstawiam Wam pierwszy z moich postów o państwach, z których pochodzą członkowie naszej obsady. Kiedy w moim poście na przywitanie powiedziałem o moim małym cyklu, pojawiły się pozytywne komentarze, więc mam nadzieję, że Was nie zawiodę.  



A więc chyba się nie dziwicie, że jako pierwszą wybrałem Argentynę - państwo, w stolicy którego umiejscowione jest Studio On Beat, czyli miejsce, wokół którego głównie kręci się fabuła serialu. Poza tym, to właśnie z Argentyny pochodzi większość obsady, m.in.: 

Martina Stoessel (Violetta)
Diego Ramos (German)
Mercedes Lambre (Ludmiła)
Candelaria Molfese (Camila)
Clara Alonso (Angie)
Facundo Gambande (Maxi)
Valeria Baroni (Lara)
Nicolas Garnier (Andres)
Florencia Benítez (Jade)
Rodrigo Pedreira (Gregorio)
Mirta Wons (Olga)

Parę słów ogółem



Argentyna położona jest w Ameryce Południowej nad Oceanem Atlantydzkim. Sąsiaduje z Chile, Boliwią, Paragwajem, Brazylią i Urugwajem. Stolicą Argentyny jest Buenos Aires.  Powierzchnia Argentyny wynosi około 2,8 miliona km2, a liczba ludności 41 milionów osób. Argentyńczycy posiadają państwo o ustroju republikańskim. Aby zapłacić, za różne usługi używa się tam waluty zwanej pesos, którego wartość w przeliczeniu na złotówki waha się w okolicach 1 pesos = 0.35 zł. Także udając się do Argentyny, gdy chcemy wymienić złotówki na pesos, mamy dogodną sytuację, bo dostajemy trzy razy więcej, niż dajemy. Nazwa kraju pochodzi od łacińskiego słowa 'argentum' które oznacza 'srebro' co jest związane z tym, że ten metal był od samych początków wydobywany w Argentynie. Stąd pochodzi także obecny Jorge Mario Bergoglio - obecny papież Franciszek. 



Krótka historia




Pierwsze wzmianki historyczne o Argentynie, pojawiły się w 1516 roku, kiedy to u wybrzeży po raz pierwszy pojawili się Europejczycy. 20 lat później hiszpański konkwistador Mendoga założyła Buenos Aires. Przez następne wieki tereny te wchodziły w skład kilku hiszpańskich państw tworzących się na kontynencie południowoamerykańskim. W XIX wieku Argentyńczycy obalili hiszpańskie władze i obronili się przed najazdem Brytyjczyków i utworzyli państwo federacyjne przyłączając okoliczne tereny indiańskie. Wiek XX to burzliwy okres władz dyktatorskich. Spokój w kraju powrócił w 1983 roku i trwa do dzisiaj.



Geografia i klimat


Na terenie Argentyny znajduje się najwyższy szczyt Andów - Aconcagua. Największą rzeką jest Parana, która uchodzi do Oceanu Atlantydzkiego malowniczym ujściem La Platy. Na niektórych z terenów Argentyny występują trzęsienia ziemi. Na granicy północnej możemy zwiedzić malowniczy Wodospad Iguazu, jeden z głównych atrakcji turystycznych regionu. Duża rozciągłość Argentyny jest przyczyną występowania kilku odmian klimatu oraz zróżnicowanie krajobrazu. Na północy występuje klimat równikowy i lasy tropikalne. W okolicach Buenos Aires klimat jest podobny jak we Włoszech lub Hiszpanii, czyli podzwrotnikowy.   Następnie mamy klimat umiarkowany ciepły. W jego obrębie występują żyzne tereny równinne. Na południu jest nieco chłodniej, z powodu sąsiedztwa zimnej Antarktydy. 


Ustrój i podział administracyjny 



Argentyna jest republiką, w której najważniejszą osobą jest prezydent. Obecnie prezydentem jest kobieta - Cristina Fernandez de Kirchner. Argentyna jest podzielona na 23 prowincje  oraz jedno miasto autonomiczne - Buenos Aires. Do największych prowincji należą prowincja Buenos Aires, Santa Fe, Cordoba czy Rio Negro. Natomiast największymi miastami są Buenos Aires, Salta, Rosario, Santa Fe i La Plata.




Ludność 



W Argentynie mieszka ponad 40 milionów osób. Większość z nich zamieszkuje wschodnią i południową część kraju. W miastach żyje bardzo dużo, bo aż 88% ludności. Argentyńczycy mówią głównie po hiszpańsku. Ale w użyciu są też włoski, guarani, portugalski a także polski. Większością są biali Argentyńczycy pochodzenia europejskiego. Dużo jest także Włochów, Hiszpanów, Polaków i Arabów.


Polonia w Argentynie 



Polacy to naród podróży i przesiedleń. Wiąże się to głównie z naszą historią. Wiele razy musieliśmy wyjeżdżać poza granice kraju, aby znaleźć trochę spokoju. Wielu z naszych pradziadów jako cel takiej podróży wybierali Argentynę, przez co obecnie  w "srebrnym kraju" mieszka od około 150 tys. do 400 tys. Polaków.  Wiele z nich wyjechało po ostatnim rozbiorze, czy wielu powstaniach. Emigranci sprowadzali tam swoje rodziny, a te rodziny kolejne rodziny itd., przez co uzbierała się pokaźna liczba Polonii argentyńskiej. Pomimo wieloletniej emigracji Polonia w Argentynie nie zapomniała o swoich korzeniach. Polonijne życie jest bardzo aktywne. Istnieją 43 organizacje zrzeszające miłośników ojczyzny. "Głos Polski" - polska gazeta, ukazuje się nieprzerwanie od 1922 roku. Od 1995 roku 8 czerwca świętuje się w Argentynie jako Dzień Osadnika Polskiego. 





Mam nadzieję, że post Wam się spodobał. Nie chciałem za bardzo przynudzać, tylko Was trochę zaciekawić. To dopiero pierwszy z tego typu artykułów, więc jeśli o czymś zapomniałem, lub czegoś było za dużo, albo chcecie dowiedzieć się czegoś więcej to piszcie w komentarzach. 

27 komentarzy:

 1. Nie przynudzales XD
  Ciekawy post ;)
  PS Pierwsza?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja byłam pierwsza bo weszłam o 17:46 a on wrzucił to o 17:45 więc to ja jestem pierwsza

   Usuń
  2. Ja pierniczę! Co za różnica którym się jest? Dla mnie nie ma. Jestem która jestem. Boże jeszcze na dodatek anonimek będzie się sprzeczać.

   Usuń
 2. Jej zainteresowałeś mnie, a uwierz mi trudno mnie zmusić do przeczytania czegoś o geografii ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. super ♥ Chciałabym żebyś opisać potem w Hiszpani :)

  OdpowiedzUsuń
 4. też myślałem właśnie o Hiszpanii ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wow *.* ! Cudeńko :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak by co toś święto na cześć polaków 8 czerwca zwie się POLAKA

  OdpowiedzUsuń
 7. Odpowiedzi
  1. i Jackie(wiem ze źle napisalam Xd), a Betooo

   Usuń
  2. Mati brat Jade chybaXD

   Usuń
  3. wiem, ale podałem tylko kilka przykładów, napisałem "m.in"

   Usuń
 8. Super post. Czekam na więcej ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetny post! Czekam na kolejne <3

  OdpowiedzUsuń
 10. Super post :D
  Ja miałam na WOSIE w szkole o Polonii na świecie i nie było Argentyny xD

  OdpowiedzUsuń
 11. Ooo... Dzień Polaka w Argentynie :D Fajnie by było, gdyby w ten dzień któryś/aś z aktorów złożył nam życzenie i to by było skierowane tylko do naszej Polonii <3 Marzenie ....
  Fajnie to opisujesz ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Było świetnie nie mogę się doczekać innych państw

  OdpowiedzUsuń
 13. Dzień Polaka w Argentynie jest w moje urodziny :) :D Post świetny! Pisz takich więcej ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Fajny post ;)
  Opisałbyś Włochy? <333

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja tez interesuje sie geografia i wos'em :D
  Rob takich wiecej, cos bedzie i dla nas- starszych :*

  OdpowiedzUsuń
 16. Ejj, a nie pisze się Ocean Atlantycki, a nie Atlantydzki? xD
  Ale post jest świetny, przyda się na geografię i WOS ;DD

  OdpowiedzUsuń
 17. Świetny post. A wiesz, że dziadkowie Mirty Wons byli Polakami?

  OdpowiedzUsuń
 18. A ja szczerze powiedzawszy troszeczkę się zawiodłam, myślałam,że będziesz mówił bardzej o kulturze, tańcu a z czego główne Argentyna słynie, nie wspomniałeś nawet o Yerba Mate, nie mówiąc już o malowniczej dzielicy La Boca lub San Antonio de Areco, noi oczywiście o Gucho Argntyńskim, zawiodłam się jednak myślę,że mój kometarz zmotywuje Ciebie do pisania więcej o kulturze i miastach innychpaństw niż o powierzchni lub historii. Jestem Argentyną bardzo zafacynowana od długiego czasu i myślałam, że dowiem się jeszcze chociaż kilka ciekawostek mimo wszytsko pozdrawiam i życzę udanych postów,no i nie zniechęcaj się, bo mój komentarz jest tylkodpbrą radą na przyszłość ;)

  OdpowiedzUsuń
 19. Bardzo fajny artykuł, ale szkoda, że jest tak mało o historii. Kiedy możemy liczyć na kolejne części?

  OdpowiedzUsuń